Kartoniarki: znaczenie i proces kartonowania
Ten rodzaj maszyny jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy chemicznym. Jedną z ich największych zalet jest duża uniwersalność – można dostosować je do bardzo szerokiej gamy produktów, obsługują też opakowania o różnych właściwościach. Oczywiście mogą także stać się częścią rozbudowanej linii produkcyjnej.
Podział i rodzaje
Kartoniarki mogą mieć postać pionową lub poziomą. Pierwszy rodzaj maszyn z reguły jest wykorzystywany do pakowania produktów sypkich, granulowanych i sproszkowanych, drugi bardzo dobrze sprawdza się w przypadku substancji płynnych. Poza sposobem budowy wyróżnia się jeszcze dwa inne dwa rodzaje tych maszyn: warianty pracujące w trybie start-stop oraz modele kontynuacyjne. W przypadku maszyn start-stop pomiędzy kolejnymi cyklami pracy występują regularne przerwy, podczas gdy urządzenia kontynuacyjne pracują ciągiem.
Na czym polega praca kartoniarek? Do czego służą?
Zadaniem maszyny może być zarówno formowanie kartonu w odpowiedni kształt, jak i napełnianie opakowania wybranym rodzajem produktu. Jednakże druga z tych czynności może też być wykonywana ręcznie przez operatorów. Wszystko zależy od specyfiki linii produkcyjnej. Całkowicie zautomatyzowany proces osiąga o wiele większą wydajność niż pracownicy, ale nie we wszystkich zakładach jest on konieczny – jak na przykład w przypadku produkcji na niedużą skalę.
Zależnie od rodzaju maszyny, inaczej może wyglądać także sam proces pakowania. W przypadku niektórych produkt jest do opakowania wsypywany, innym razem może być np. owijany kartonem. Pod koniec procesu opakowanie jest też zamykane z użyciem kleju lub za pomocą zatrzasku. Ciągi produkcyjne można ponadto rozbudować o inne elementy, na przykład systemy foliujące czy odbiorniki. W firmie Radpak posiadamy kartoniarki o różnych właściwościach i rozmiarach: pionowe, poziome, start-stop, kontynuacyjne, a także takie, które można połączyć z innymi elementami linii produkcyjnej. Zapraszamy!